Radar #6: profesor historii Kraviz

Przed nami przegląd najciekawszych wydarzeń ze świata muzyki elektronicznej z ostatnich dni.

A był to tydzień bardzo ciekawy, obfitujący w dwa weekendy, przynajmniej w Polsce. Po jedenastu miesiącach powrócił klub 1500m2 w Warszawie, który przez wiele lat uważany był za najlepszy w kraju. Moim zdaniem nie był to najlepszy powrót, choć imprezę swoją obecnością uświetnił Loco Dice. Jedak pierwsze koty za płoty, sama lokalizacja w dawnej szkole jest ciekawa, a jeśli organizacja popracuj nad kilkoma aspektami to będzie lepiej. Zwłaszcza, że niebawem kolejne ciekawe imprezy w nowych murach, zwłaszcza Pozdro Techno Impact.

DJ Sneak o winylach

„Nie jesteś prawdziwym DJ’em jeśli nigdy w karierze nie dotknąłeś winyli”, czyli kolejny ciekawy głos w debacie o graniu z winyli. DJ Sneak nie owija w bawełnę i gardzi osobami, które jedyny kontakt z woskiem miały w trakcie andrzejkowych wróżb w szkole podstawowej i ośmielają się nazywać DJ’ami. Z drugiej strony, ciekawy głos w temacie zabrał też Łukasz Napora:

 

DJ-e mówiący, że najpierw trzeba się nauczyć grać z winyli, są jak taksówkarze protestujący przeciwko Uberowi.DJs who…

Posted by Lukasz Napora on Sunday, November 15, 2015

Czytaj więcej.

Sprzedaż winyli rośnie

Dużo osób chyba poważnie traktuje wypowiedzi Sneaka, ponieważ sprzedaż płyt winylowych w Stanach Zjednoczonych (czyli na świecie zapewne również) rośnie. W całym 2014 roku sprzedano, według The Recording Industry Association of America, 14 milionów woskowych płyt, a już w samej pierwszej połowie obecnego roku już ponad 9 milionów. To bardzo ciekawe zjawisko, w dobie rekordów Spotify i innych internetowych serwisów muzycznych (ostatnio dołączył YouTube). Czekamy na powrót kaset magnetofonowych!

Rekordowy DJ set w Dubaju

Ilu producentów przeważnie gra back2back? Dwóch, maksymalnie trzech. Znane są duety, które regularnie występują właśnie w tandemie, jak choćby Ben Klock i Marcel Dettmann. A teraz wyobraźcie sobie 151 DJ’ów grających b2b. Tylu właśnie zanotowano na lodowisku w Dubaju, co jest nowym rekordem świata (poprzednio było 120). Oczywiście, ciężko brać to na poważnie (Dubaj XD lodowisko XD nikt nie tańczy XD nikt znany nie gra XD), ale rekord padł. Cóż… Czytaj więcej.

Profesor Nina

Czas na coś poważniejszego. Kilka dni temu Nina Kraviz prowadziła wykład na uniwersytecie, i to nie byle jakim – Oxford. Pewnie słyszeliście, nie? W trakcie wystąpienia Kraviz omawiała obecny stan techno na świecie, o tym jak istotną rolą w postrzeganiu tej muzyki pełni edukacja, której brakuje wielu wchodzącym w ten świat młodym ludziom. Że trzeba poznać pełną historię tej muzyki, by ją w pełni pojąć. Dlatego często sięga po dawniejsze produkcje w trakcie swoich setów. To chyba też o mnie, ale staram się dokształcać. 😉 Wystąpienie można było oglądać na żywo w aplikacji Periscope, a transmisję prowadził jeden z podopiecznych Niny, niejaki Bjarki, który już za kilka dni zagra w Nowej Jerozolimie. Czytaj więcej.

PS. Niech no Nina odwiedzi też jakąś polską placówkę edukacyjną. 🙂

Kieszonkowy producent

Aplikacji do „tworzenia muzyki” na smartfony jest wiele. Są one jednak w zdecydowanej większości bardziej zabawką dla amatorów niż traktowanym poważnie urządzeniem do tworzenia muzyki. Jednak Native Instruments chce to zmienić wraz z drugą odsłoną aplikacji iMaschine 2. Druga generacja aplikacji ma znacznie bogatszy zestaw elementów, które mają przypominać pracę przy pełnowymiarowym sprzęcie Maschine. Aplikacja kosztuje 5 euro, co nie jest wielkim wydatkiem, a dostępna jest na razie jedynie na telefony z systemem operacyjnym iOS. Czytaj więcej.

PS. Ja już kupiłem, więc niebawem pewnie coś wydam. XD

Dzięki za uwagę i do zobaczenia. 😉