Radar #2: sataniści

Po ciepłym przyjęciu naszego pomysłu na przegląd najciekawszych „branżowych” informacji, czas na drugą odsłonę. To był interesujący tydzień, ale najbliższy będzie jeszcze ciekawszy.

Wszystko za sprawą zaczynającego się w Holandii Amsterdam Dance Event, czyli największej konferencji środowiska klubowego na świecie. To impreza, na której obecni są najważniejsi artyści, przedstawiciele wytwórni, producenci sprzętu oraz najważniejsze media. Nas tam nie ma, bo nie jesteśmy najważniejsi. Jeszcze, hehe.

Za nami pierwsza edycja reaktywowanego cyklu imprez w Instytucie Energetyki, a wczoraj w Krakowie ruszyła kolejna edycja festiwalu Unsound.

Techno-sataniści

I właśnie z tym festiwalem wiąże się ciekawa historia. W sobotę organizatorzy zostali oskarżeni o promowanie satanizmu, a jedno z wydarzeń w ramach tygodniowego festiwalu, koncert eksperymentalnego Current 93, musiał zostać przeniesiony z Kościoła Świętej Katarzyny. Świątynia ta nie raz gościła w swoich murach artystów, lecz dopiero twórczość Davida Tibeta okazała się niewygodna dla przedstawicieli polskiego Kościoła. Czytaj więcej.

Benga opowiada o uzależnieniu od narkotyków

Dubstepowy artysta Benga zwierzył się w ciekawym wywiadzie dla brytyjskiego The Guardian ze swoim problemów zdrowotnych wynikających z uzależnienia od narkotyków. Powoli jednak wraca do zdrowia i chce wrócić do grania, niedawno zagrał pierwszy set po rocznej przerwie. Czytaj więcej.

Warszawa nowym Berlinem?

Oczywiście to dość mocne słowa i zapewne jeszcze dużo wody upłynie w Wiśle oraz Szprewie zanim do tego dojdzie. Taką tezę stawia jednak The Calvert Journal, czyli zagraniczny serwis poświęcony kulturze Europy Środkowej i Wschodniej. Wymienia również dziesięciu polskich artystów, którzy reprezentują wysoki poziom. Niekoniecznie zgadzamy się ze wszystkimi wyborami, ale to świadczy o tym, że nasza scena robi się coraz mocniejsza, a to dobry znak. Czytaj więcej.

Nowa zabawka od Akai

Nasze telefony mają dotykowe ekrany i korzystając z tego trendu Akai przygotował nowy sprzęt do produkcji muzyki. Akai MPC Touch ma siedmiocalowy panel dotykowy, na którym możemy robić wiele różnych rzeczy. Jest to więc narzędzie do wielu zastosowań, pytanie czy skoro jest niemal do wszystkiego, to czy nie okaże się, że jest właściwie… do niczego. Przekonamy się już w listopadzie. Po wydaniu pięciu stówek. Funtów. Czytaj więcej.

Szpital pod wezwaniem muzyki

Niebawem w australijskim Melbourne rusza Music Week 2015, a jedną z lokalizacji serii wydarzeń będzie opuszczony szpital. Niby nic nowego, wszak choćby Nowa Jerozolima funkcjonuje w dawnym szpitalu, ale wnętrza tego budynku przywołują na myśl scenografie rodem z horrorów. Na pewno będzie ciekawie. Czytaj więcej.

FATdrop z aplikacją

Jedna z ulubionych aplikacji wydawnictw muzycznych oraz artystów do promocji wydarzeń oraz muzyki, FATdrop, wprowadza na rynek aplikacje mobilne na systemy iOS oraz Android. Aplikacja będzie miała również sporą bazę muzyki do odsłuchu offline, podobnie jak Spotify. Czytaj więcej.

Seth Troxler, szef kuchni

Wielki miłośnik kulinarnych wybryków Seth Troxler, przy wsparciu organizatorów Amsterdam Dance Event, 10,000 HOURS oraz De Regenboog Group wyda specjalny, trzydaniowy obiad dla bezdomnych w trakcie ADE. Troxler często podkreśla, że warto pomagać biednym i angażuje się w akcje charytatywne. Czytaj więcej.

Adios Ibiza!

Po piętnastu latach rezydencji w klubie Space Ibiza legenda Balearów Carl Cox kończy swój mecenat w klubie. W przyszłym roku po raz ostatni będzie pełnił tę zaszczytną funkcję, można więc spodziewać się napływu wiksiarzy, którzy w ciągu piętnastu lat przeżyli jedną z jego imprez. „Wszystko co dobre, kiedyś się kończy” – tłumaczy Cox. Czytaj więcej.

To na tyle w dzisiejszym zestawieniu. Jak natkniecie się w trakcie najbliższych dni na ciekawe informacje to podrzućcie nam w komentarzu. Spokojnego tygodnia!

Aha, zajrzyjcie do naszego kalendarza po garść rekomendowanych imprez, o tutaj.