Radar #1: przegląd najciekawszych informacji

Dzisiaj ruszamy z cyklem, w którym co tydzień będziemy podrzucać najciekawsze newsy ze świata muzyki klubowej.

Początkowo nowy cykl chcieliśmy nazwać TechnoRadar lub WixRadar, jednak techno, mimo bardzo swojej szerokości, nie oddaje w pełni wszystkiego, co chcielibyśmy tutaj poruszać. Wix również, bo wiele ciekawych rzeczy w tym świecie dzieje się z dala od klubowych parkietów. Pozostaje nam więc Radar, a więc subiektywny przegląd najciekawszych informacji ze świata muzyki klubowej i elektronicznej. Ruszamy!

Znana aktorka o Berghain

Claire Danes, znana choćby z serialu Homeland (polecamy!), odwiedziła niedawno popularny talk show prowadzony przez Ellen DeGeneres. Po jednym z pytań opowiadała o swoim pobycie w słynnym berlińskim Berghain, a po tym jak puszczono jakieś słabe disco broniła muzyki techno. Wielka szkoda, że ten gatunek jest nierozumiany i niepopularny również w swojej ojczyźnie – USA.

Nowa konferencja w Londynie

Tuż za rogiem największe wydarzenie świata muzyki elektronicznej – Amsterdam Dance Event, który jest nie tylko maratonem występów najlepszych producentów muzycznych, ale i konferencją całej branży: producentów sprzętu, mediów i wizjonerów. A ponad miesiąc później w Londynie zorganizowana zostanie „Take Note. Konferencja ma się koncentrować na wspieraniu młodych talentów, ich edukacji i rozwijaniu karier. Czytaj więcej.

Omar Souleyman wspiera syryjskich uchodźców

Jeden z oryginalniejszych producentów ostatnich lat, Omar Souleyman, postanowił wesprzeć uchodźców ze swojej ojczyzny ogarniętej wojną. Sam Souleyman jest uchodźcą dlatego wraz z zaprzyjaźnionymi artystami planuje specjalną trasę koncertową, z której dochody zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym. Czytaj więcej.

Niespodzianka od Xhina

Pochodzący z Singapuru producent Xhin zaskoczył wszystkich wydając nową płytę. Spodziewający się kolejnych elektronicznych kompozycji fani przeżyli szok porównywalny do tego po ściągnięciu z torrentów najnowszego filmu, który okazał się być pornosem. Xhin sam skomponował, nagrał i wyprodukował całość będącą popisem progresywnego metalu. Zapraszamy do odsłuchu:

Jeden sprzęt, by wszystkimi rządzić

Takim hasłem Novation reklamuje swój nowy sprzęt Circuit, który na rynek trafi 15 października (w moje urodziny, kto mi kupi?) w cenie 329,99 dolarów. Producent twierdzi, że urządzenie zastąpi nam wszystkie inne, których potrzebujemy do produkcji muzyki. Film pokazujący możliwości zapowiada ciekawą zabawkę, ale czy sprawdzi się ona również w profesjonalnym użyciu? Przekonamy się. Sam film oddaje jednocześnie hołd przeszłości. Obok Circuit leży legendarny Roland Tb-303.

Ten Walls przeprasza

Musiało minąć kilka miesięcy, by litewski producent Marijus Adomajtis, znany jako Ten Walls, przeprosił za swoje homofobiczne wypowiedzi na Facebooku. Spowodowało to lawinę krytyki oraz wycofanie jego udziału z wielu festiwali. Tłumaczy się jednocześnie ciężkim okresem w życiu w momencie wystosowania niepochlebnych opinii. Czytaj więcej.

Koniec podróży

Przynajmniej dla urządzenia Minimoog Voyager. Współczesna inkarnacja legendarnego syntezatora zostanie wycofana z produkcji, warto więc spieszyć się z zakupami. Dotychczas sprzedano około czternastu tysięcy sztuk Voyagera. Czytaj więcej.

Czy sprawiedliwości stanie się zadość?

Francuski producent Busy P kierujący Ed Banger Records zdradził, że francuski duet electro Justice zadomowił się w studio i pracuje nad trzecim albumem. Wielu z nas zaczynało swoją przygodę z muzyką klubową od „Waters of Nazareth” czy „Stress” („D.A.N.C.E.” jest dla dzieci, wiadomo) i choć z ich muzyki szybko się wyrasta, sentyment i ciekawość nowego albumu zostaje. Czytaj więcej.

PS. Druga płyta była żałosna.

W tym przeglądzie to już wszystko, dajcie znać co sądzicie o takim zestawieniu i do zobaczenia za tydzień!

 • Helena Lendzion

  Nie wiem gdzie o tym napisać, tak więc napiszę tutaj- KOCHAM WASZ pomysł z kalendarzem <3 Jak on mi ułatwia życie 😉

  • Kurczę, a się jeszcze nie chwaliliśmy… 😀

   PS. Mamy to zrobić za godzinę. XD

   PS2. Liczę na przybicie piątki w piątek. #piątkocepcja

   • Helena Lendzion

    nie wiem czy piątkocepcja dzisiaj u mnie wyjdzie… ale napewno jutro będę na ‚dyskotece szkolnej” no i za tydzień w NJ(liczę na kawałek tortu ‚if you know what i mean 😉 )