Piąte urodziny Boiler Room

„Remember, remember, the fifth on November”. Znacie ten tekst? Pochodzi z filmu „V for Vendetta”, choć jego korzenie sięgają roku 1605.

Wtedy to, właśnie dnia piątego listopada, nakryty został spisek planowany przez dwa lata, a mający na celu wysadzić budynek brytyjskiego parlamentu w trakcie obrad, na których tradycyjnie obecny był król Anglii i Szkocji Jakub I. Wszystko to miało miejsce w Londynie. Czterysta pięć lat później, w tym samym mieście, choć w innym miesiącu (marcu), stworzono fundamenty pod jeden z najgłośniejszych i najbardziej pożądanych cykli imprez na całym świecie – Boiler Room.

A skąd nawiązanie do Guya Fawkesa, którego nakryto przy trzydziestu sześciu beczkach z prochem u fundamentów brytyjskiego parlamentu 5 listopada? Bo właśnie tego dnia Boiler Room organizuje wielką fetę z okazji swoich piątych urodzin. Impreza odbędzie się symultanicznie (to akurat nie nowość) w pięciu miastach świata: Tokyo, Berlinie, Nowym Jorku, Los Angeles i rzecz jasna także w Londynie.

 

5 Cities, 5 Parties & 5 Years of Boiler Room. http://5yearsof.boilerroom.tv

Posted by Boiler Room on Friday, October 23, 2015

To niesamowite jak w ciągu pięciu lat impreza, która powstała niemal spontanicznie wypłynęła na globalne wody. Powstały jego pastisze (jak Toilet Room) oraz blog agregujący najśmieszniejsze zachowania zarejestrowane przez kamery Boiler Room (Boiler Room Knows What You Did Last Night). Do tej pory Boiler Room pojawił się w 50 miastach, w tym także w Polsce (Warszawa, Kraków, Wrocław, Białystok) i w wielu niecodziennych lokalizacjach. Do swoich sesji zapraszają nie tylko przedstawicieli szeroko pojętej muzyki klubowej, ale i wybitnych specjalistów z innych dziedzin.

Boiler Room to przede wszystkim kanał na YouTube, na którym każdego dnia pojawiają się transmisje na żywo z kolejnych sesji, dostępne również do obejrzenia później. Łącznie na kanale zebrano już ponad 3344 filmy! Kanał subskrybuje już niemal 800 tysięcy osób, a wszystkie filmy zostały obejrzane 227 milionów razy. Robi wrażenie, prawda?

Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wszystko zaczęło się tak niewinnie, pięć i pół roku temu. W prawdziwej kotłowni (czyli boiler room) w Londynie, obok której swoje biura miał magazyn Platform. Właśnie jeden z redaktorów Platform zaprosił do kotłowni Thristiana Richardsa i Fedi Ameyemiego z radia NTS, by nagrać pierwszy mixtape na żywo. Użyli do tego zwykłej kamerki internetowej podklejonej po prostu taśmą. YouTube nie oferował wówczas transmisji na żywo, dlatego wybór padł na serwis Ustream. Wszystko to przyjęło się na tyle, że szybko stało się cykliczną imprezą, organizowaną raz w tygodniu. Potem częściej, także poza Londynem, aż stało się wielką machiną niosącą muzykę w świat.

Ciężko wymienić teraz osoby, które zagrały w ramach Boiler Room. To setki artystów. Największych, tych średnich oraz początkujących. Łatwiej chyba wymienić kto nie wystąpił w ramach tego cyklu. A mój ulubiony film z serii? Nie wiem, za wiele ich.

I teraz czas na celebrowanie piątych urodzin. W pięciu miastach zagrają oczywiście wielkie gwiazdy. Jakie? Tego jeszcze nie ujawniono. Ale jeśli planujecie być 5 listopada w Nowym Jorku, Los Angeles, Tokyo, Berlinie lub oczywiście w Londynie – zapisujcie się. Na pewno nie pożałujecie. Poza tym, zawsze można obejrzeć transmisję. 🙂

A teraz czas na dyskusję: który set z Boiler Rooma jest waszym ulubionym?