50 faktów na koniec 50 Weapons

Wraz z końcem minionego roku swoją działalność zakończyła wytwórnia 50 Weapons. Z tej okazji mamy dla was kilka ciekawostek. W sumie to nawet kilkadziesiąt.

Ile dokładnie płyt wydano w legendarnym już labelu? Z jakim klubem sąsiaduje siedziba wytwórni? Co ma z tym wszystkim wspólnego Lech Wałęsa? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te nurtujące wszystkich miłośników elektroniki pytania.

 1. 50 Weapons założyli właściciele Monkeytown Records, czyli… Modeselektor.
 2. Początkowo funkcjonował jako sublabel Monkeytown.
 3. 87 – tyle, a nie 50, było wszystkich wydawnictw w ramach 50 Weapons. Wliczają się w to wszystkie single, remixy, albumy oraz kompilacje.
 4. O ile swoje albumy wydawali w Monkeytown, o tyle wszelkie oficjalne remiksy utworów Modeselekor oraz Moderat były wydawane w 50 Weapons.
 5. Label powstał w 2005 roku.
 6. Od samego początku zakładano wydanie 50 płyt.
 7. Założeniem 50 Weapons było wydawanie mroczniejszej i mocniejszej muzyki elektronicznej.
 8. Wiele albumów wydanych na początku działalności w 50 Weapons nie było osiągalnych w formie cyfrowej, a jedynie jako winyle w niezależnych sklepach.
 9. Początkowo płyty wydawane w labelu miały być kompletnie anonimowe – bez podpisanych artystów, bez okładek. Nie wiesz kogo słuchasz, ale słuchasz zajebistej muzyki.
 10. Geschäftsführer to w języku niemieckim dyrektor zarządzający. Tak, fuhrer. Stanowisko to piastowali Sebastian Szary oraz Gernot Bronsert wspólnie. #przyjaźń #biznes
 11. Biuro 50 Weapons ma tę samą siedzibę co Monkeytown Records. W końcu na co komu dwa biura?
 12. Aha, znajduje się na Kreuzbergu.
 13. Biuro to zlokalizowane jest zaledwie 400 metrów od kultowego klubu Tresor.
 14. I niespełna 200 metrów od Szprewy.
 15. 27 000 fanów udało się uzbierać na oficjalnej stronie na Facebooku.
 16. Oraz 6 306 obserwujących na Twitterze. (To tylko dwa razy więcej niż mam ja!)
 17. Z kolei oni na Twitterze obserwowali zaledwie 290 profili, w tym choćby grupę hakerów Anonymous. Reszta to ziomale z branży muzycznej.
 18. Oficjalny profil 50 Weapons na Soundcloud z kolei zgromadził aż 7 134 obserwujących.
 19. Sami obserwowali jedynie siedemnaście innych profili.
 20. Tylko ziomki z branży, żadnych kontrowersji.
 21. W 2014, niedługo po śmierci DJ Rashada, nakładem 50 Weapons ukazała się EP-ka Addison Groove powstała w kolaboracji ze zmarłym artystą. Antony Williams wyznał później, że decyzja o wydaniu tego dzieła była jedną z trudniejszych w jego życiu.
 22. Bambounou, jeden z artystów związanych z 50 Weapons, swój pierwszy raz w Berghain zaliczył właśnie na imprezie tego wydawnictwa. Także spokojnie, jeśli nie byłeś jeszcze w tym kultowym miejscu, wiedz, ŻE NIE JESTEŚ SAM.
 23. Na pożegnanie zorganizowano trasę „koncertową” wydawnictwa.
 24. 50 Weapons zaplanowało 10 imprez z tej okazji.
 25. W tym jedną w Polsce!
 26. I to w moim rodzinnym mieście – Gdańsku.
 27. Do tego, już 23 stycznia.
 28. W industrialnych wnętrzach hali stoczniowej, w której funkcjonuje klub B90.
 29. Nieopodal klubu B90 stoi hala, w której pracował swego czasu Lech Wałęsa! #musnięciehistorii
 30. Dzień przed imprezą w Gdańsku reprezentanci 50 Weapons zagrają w Berghain. Mam nadzieję, że dojadą…
 31. Z kolei z Gdańska jadą prosto do Hamburga.
 32. Pierwszy album ujrzał światło dzienne 6 lutego 2006 roku.
 33. Ostateczne pożegnanie z labelem nastąpi w Nowym Jorku 5 lutego 2016 roku. (Nikogo to nie obchodzi, ale tego dnia urodziny obchodzą Cristiano Ronaldo i Neymar Jr).
 34. Płyta numer 49, na której znalazły się utwory Fjaak i Rodhada została zainspirowana grami komputerowymi.
 35. Trio Fjaak inspirowało się Super Smash Bros., czyli bijatyką z bohaterami uniwersum Mario Bros.
 36. Rodhad z kolei sięgnął po nieco większych rozmiarów produkcję, czyli czwartą odsłonę serii The Elder Scrolls – Oblivion.
 37. Utwór Monolake „VT-100” z albumu o numerze 46 powstał w oparciu wyłącznie o LinnDrum, nieco archaiczny, lecz wciąż potężny syntezator.
 38. Margaret Dygas jest jedyną kobietą, która wydała swoje dzieło wśród pożegnalnych wydawnictw 50 Weapons.
 39. W ogóle jest jedyną kobietą w historii 50 Weapons. Trochę smuteczek.
 40. W oficynie tej wydawano głównie single lub EP-ki, lecz i kilka longplayów się znalazło. Jednym z nich był wydany we wrześniu album Benjamina Damage „Obsidian”.
 41. Zresztą, Benjamin Damage był pierwszym producentem, który podpisał profesjonalny kontrakt z 50 Weapons.
 42. Pierwszym longplayem w historii 50 Weapons był album rumuńskiego producenta Cosmina TRG z 2011 roku.
 43. Kiedy spytałem niedawno Sebastiana Szarego (był w Warszawie na krótkiej konferencji) czy otworzą coś w miejsce 50 Weapons dość szybko zmienił temat, mówiąc, że najbliższy rok to przede wszystkim trzeci album Moderat: mastering, prace nad premierą albumu, a ostatecznie trasa koncertowa. Niewykluczone więc, że powstanie jakiś nowy twór istniejący równolegle do Monkeytown Records. Ale najpierw Moderat.
 44. Wiele albumów produkowanych w labelu miało mocno limitowany nakład. Najszybciej wyprzedał się „Addison Locked Groove” od Addison Groove. Jeszcze bardziej limitowanym (111 sztuk!) dodatkiem do części nakładu tego albumu był specjalny t-shirt oraz krótka płyta z kompozycją trwającą 1:11 na jednej stronie, zaś na drugiej nagrana wiadomość od Addison Groove.
 45. Posłużę się tu cytatem: „It’s not techno. It’s not dubstep. It’s not breakcore. It’s not jungle. It’s not ambient. It’s not chill out. It’s not glitch. It’s not drone. What is it? Epic bass!” Tymi słowami 50 Weapons powitali w swojej oficynie Sheda.
 46. Pierwszy longplay Tony’ego Williamsa, czyli Addison Grove, „Transistor Rythm” został wydany właśnie w 50 Weapons.
 47. Na kilka miesięcy przed wydaniem swojego albumu Atoms For Peace (Thom Yorke, Flea oraz Nigel Godrich) wydali dwa remiksy u chłopców z Modeselektor.
 48. 2012 rok był jednym z najlepszych lat funkcjonowania 50 Weapons, dlatego postanowiono go podsumować kompilacją zmiksowaną przez Benjamina Damage.
 49. Ogólnie bardzo szkoda, że tak zajebisty label się zamyka.
 50. Z tej okazji mamy dla was 50 najlepszych utworów ze stajni 50 Weapons. To najlepszy dowód na różnorodność tego labelu.

Link do playlisty

A my zapraszamy do hucznego pożegnania wytwórni 50 Weapons w Gdansku.